Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Sylwetki żołnierzy H


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

w: Dorota Franaszkowa, Sylwetki żołnierzy Batalionu „Skała” AK



Spis treści

Haberowa Halina z d. Koziołek ps. „Dorotka”, „Halinka”

Ur. 15.VI.1923 r. w Jarosławiu. Wykształcenie średnie-pielęgniarka.

W1941 r. aresztowana przypadkowo w łapance w Sukiennicach w Krakowie. Trzy miesiące siedziała na Montelupich, potem została wywieziona do Düsseldorfu i osadzona w więzieniu. Przebywała dwukrotnie w szpitalu św. Marcina na terenie Niemiec, skąd uciekła w 1942 r. Po dramatycznej ucieczce ukrywała się w Skrzeszowicach.

W tym roku wstąpiła do BCh, a w czerwcu 1944 r. do AK w Goszczy. Przysięgę odbierał „Powolny” Ryszard Nuszkiewicz. Brała udział we wszystkich akcjach Baonu - pod Goszczą, Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem.

Od października 1944 r. przeszła do 106 Dywizji do pracy terenowej.

Po 1945 r. pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym.

Odznaczenia: Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska Polskiego i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


Herian Anna z d. Lassler ps. „Zawieja”, „Nadzieja”

Ur. 18.III.1927 r. w Wieliczce. Wykształcenie średnie plus dwuletnie studium Ekonomiki Transportu Samochodowego.

W lipcu 1943 r. wstąpiła do AK. Przysięgę odbierał porucznik Władysław Kordula – „Roman”. Pełniła funkcję łączniczki OP „Błyskawica”. W dniu 3 lipca 1944 r. została aresztowana przez Gestapo. Była więziona na Montelupich, następnie w Ravensbrück i w Buchenwaldzie. W Ravensbrück została poddana eksperymentowi pseudomedycznemu.

W maju 1945 r. wróciła do kraju. W październiku 1945 r. została aresztowana przez UB w Miechowie, w grudniu tegoż roku zwolniona. Do 1948 r. ukrywała się, w 1952 r. została ponownie aresztowana przez UB w Krakowie. Po dwóch miesiącach została zwolniona z obowiązkiem meldowania się na UB okresowo, co trwało do 1956 r. Praca zawodowa, na skutek presji wywieranych przez pracodawców, nie układała się pomyślnie. Często musiała zmieniać miejsce zatrudnienia.

Stopień wojskowy: plutonowy. Otrzymane odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Rodzice Józefa i Aleksander zginęli w obozie.


Herian Jan ps. „Jastrząb”

Ur. 24.V.1924 r. w Biskupicach gmina Iwanowice. Wykształcenie wyższe, ekonomiczne.

W 1043 r. wstąpił do Szarych Szeregów, następnie do zgrupowania Odwet, a w lipcu 1944 r. do SBS Skała AK. Brał udział w walkach pod Goszczą, Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem.

Po 1945 r. zdał maturę w technikum ekonomicznym, ukończył studia ekonomiczne ze specjalnością ekonomia rolnictwa. Pracował w Instytucie Zootechniki, pełnił funkcję administratora majątku.

Otrzymał odznaczenia: Krzyż , Armii Krajowej, Medal Wojska, Krzyż Partyzancki, Srebrny Krzyż Zasługi oraz inne za pracę zawodową.


Horak Janusz ps. „Turek”

Ur. 17.VII.1926 r. w Turkan woj. lwowskie. Wykształcenie wyższe, elektryk.

W1944 r. wstąpił do OP „Błyskawica”, następnie do OP „Huragan” i do SBP „Skała”. Uczestniczył w walkach pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem.

Po 1945 r. zdał maturę, następnie odbył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Pracował w Instytucie Energetyki. Został samodzielnym pracownikiem naukowym na stanowisku docenta na Politechnice Częstochowskiej. Został dyrektorem Instytutu Energetyki oraz pełnił funkcję dziekana wydziału.

Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz szereg nagród resortowych.


Hromniak Kazimierz ps. „Leśnik”

Ur. 27.11.1920 r. w Kościelcu pow. Chrzanów. Wykształcenie półwyższe-leśnik, rolnik.

W1939 r. był przedpoborowym i pracował jako junak w 16-tym batalionie Junackiego Hufca Pracy przy budowie fortów. Brał udział w obronie Góry Stryjkowej, uczestniczył w odwrocie na trasie Baranowicze, Brześć, Kowel, Równe i Zdołbunia. W dniu 17 września dostał się do niewoli sowieckiej. Uciekł z obozu w Szepietówce.

W 1940 r. wstąpił do ZWZ-AK. Uprawiał mały sabotaż kolejowy i dywersję. Brał udział w rozbrajaniu Niemców, likwidacji konfidentów i agentów Gestapo. Uczestniczył w zamachu na kawiarnię „Ziemiańską”, gdzie zbierali się konfidenci, oraz w zniszczeniu aparatury kina „Wanda”. Od 1943 r. przebywał w OP „Błyskawica” potem „Grom”, a następnie w SBP „Skała". Był uczestnikiem walk pod Skalbmierzem, Goszczą, Goszycami, Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem.

Po 1945 r. ukończył drugi rok Wydziału Leśnego, represjonowany przez UB przerwał naukę i pracował jako leśniczy. Od 1951 r. do 1954 r. był więziony, przez 3,5 roku, następnie pracował w Zakładach Przemysłu Tytoniowego.

Stopień wojskowy: podporucznik.

Otrzymane odznaczenia: dwukrotnie Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami oraz liczne odznaczenia i nagrody resortowe za wdrożenia nowych odmian upraw.


Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi