Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Wodnicka Marianna


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Uwaga: Materiały źródłowe są dopiero zbierane.
Patrz ponadto: Wodniccy.


Maria z Wodnickich Rupowa (po drugim mężu Wójtowicz)


Urodzona w 1897 roku zmarła w 1983 roku w Krakowie.

W jednej z relacji Józefa Bastera znajduje się akapit:

(…)

Z wielu takich lokali muszę wymienić pierwszy lokal sztabowy [Związku Odwetu – red.], przy ul. Pędzichów 5, który zgłosiłem jako lokal administracji. Na parterze tego domu znajdowała się policja, a na I p. mieszkała p. Maria Rupowa-Wójtowicz[1], która miała dozór na nasze pomieszczenia, w swoim mieszkaniu przechowywała naszych ludzi zagrożonych w dalszych okresach konspiracji.

(…)

„Grzegorz” zmuszony był wraz z rodziną do ewakuacji z Krakowa i prowadzenia akcji z terenu. Przez cały czas utrzymywaliśmy kontakty, z tym, że szefem dywersji został nowy szef o ps. „Pankracy”[2], urzędujący nadal w niezagrożonym lokalu przy ul. Pędzichów 5.

(…)

Niebezpieczeństwo zagrożeń zmusiło do zmiany lokalu sztabowego Komendy Dywersji z ul. Pędzichów na ul. Starowiślną 33 (lokal ten przetrwał przez cały czas do oswobodzenia pod kryptonimem „3” i stanowił również lokal administracji domów, które prowadziłem). W realności tej mój brat Zbigniew założył sklep handlowy z artykułami gospodarczymi, który stał się punktem kontaktowym do wydawania materiałów bojowych oraz toksycznych.

(...)

Przypisy:

  1. Maria z Wodnickich Rupowa była ciotką Józefa Bastera, a siostrą Jana, Józefa Wodnickich oraz Kunegundy z Wodnickich Basterowej
  2. Mjr Władysław Karaś ps. "Pankracy" kierował Związkiem Odwetu okręgu ZWZ Kraków od wiosny do późnej jesieni 1940 r. Po nim dowódcą został Stanisław Kamiński ps. „Dyrektor".

Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi